121
Proměna

Vyšlo: 01.05.2013
Autorka: KnihaRUM
fotka knihy...

Pátou sdílenou knihou se pro nás stala Proměna. Podívejte se na ni společně s námi.

 

Katka

Občas se v životě stává, že stojíme tváří v tvář změně. A právě změně se věnuje knížka Proměny. Pomáhá najít cestu, jak změnu zvládnout co nejlépe. U mě osobně je asi nejlepší najít motivaci, důvod, proč se změnit. I v knize se píše, že "Změna je snažší, pokud víte, kam jdete a proč to má smysl."
 
Změnit se musí chtít každý sám. Ano musí! To platí a platit bude, protože bez vlastní vůle není možné žádnou změnu provést - rozhodně ne trvale. Kde najít tu motivaci v sobě? Kde najít tu správnou cestu. Změny jsou těžké. Je to jako přeprogramovat svůj vlastní SW, přesvědčit ho, že nové nastavení není žádný zlomyslný vir, že nám má změna přinést něco pozitivního.
 
Skrýváme se za vlastní tvrdohlavost a přesvědčení, že v nás žádná změna není potřeba. Chci se změnit! Chci být v určitých ohledech jiná a lepší. Ale stále chci být já. K nějaké změně jsem nejčastěji vyprovokována zrcadlem, které mi je nastaveno od mého okolí. Kdysi mi někdo řekl poučku, že pokud nám na někom něco vadí, je to většinou to stejné, co nám vadí na nás samých. Občas to jsou nemilosrdné pravdy, které je sakra těžké si připustit. Ale má to i druhé pozitivum (kromě toho, že se sami snažíme změnit), a tím je fakt, že těm druhým, kteří nás tak nestoudně provokují naší vlastní slabinou/neřestí, můžeme aspoň trochu slevit z toho našeho "nesnášení". Jsou na tom možná úplně stejně jako my. Zápasí se změnou, nesnáší nás proto, že vlastně nesnáší tu stejnou vlastnost sami na sobě.
 
Přestaňme říkat "až..." a zkusme každý změnit nějakou tu maličkost, sami na sobě. Třeba jen se víc usmívat na lidi kolem sebe.

 

Marta

Musím přiznat, že:

 

a) jsem poněkud předpojatá k publikacím typu “jak dokázat cokoliv, nač si vzpomenete”, zejména když jsou od amerických autorů (protože tady nejsme v Americe),

 

b) i když jsem předpojatá, tihle autoři mě přesvědčili, že vědí, o čem mluví, a že v mnohém (přece jen nejsme v Americe) mají podle mého názoru pravdu.

 

Začali mě přetahovat na svou stranu už od prvních kapitol, kdy mi například vysvětlili, že sebeovládání (vlastní motivace) je vyčerpatelný zdroj a že mnohé analýzy problémů jsou PAKN - Pravdivé, ale k ničemu. A jsem moc ráda, že nezamlčovali ani odvrácenou stránku změny, když upozorňovali, že po změně “může všechno vypadat jako neúspěch” - to staré, co umíme, už nepoužíváme, ale to nové jsme se ještě nenaučili používat. Je důležité se na tuto fázi připravit, aby nás nezaskočila a vydrželi jsme ji, protože “neúspěch je nejlepší způsob, jak se něco naučit”. (Jenom nevím, jestli na to budou slyšet i u nás v práci, až zas něco zvrtám...)

 

Vláďa

Knížku Proměna mám spojenou hned s několika zážitky: na školním kurzu Trénink týmové spolupráce jsem poznala tři úžasné a neuvěřitelné ženy, s nimiž jsem se domluvila na absolvování další kurzu, tentokrát s názvem Restart. Dělaly jsme si z toho lehce legraci, ale pravdou bylo, že jsme všechny pořádný restart potřebovaly. Na kurzu jsme modelovaly, tvořily z přírodnin v lese, běhaly, jedly vegetariánskou stravu, zážitkovaly, ležely na prochladlý stráni pod hvězdama a přály si, aby to v žití fungovalo líp, alespoň o krůček. A taky jsme četly knížku Proměna, ze které mi, ačkoli je americká, nenaskákala žádná vyrážka.

 

Proměna je knížka, která člověka naučí po malinkatých krůčcích proměnit celou oblast života, s níž nejsme spokojeni. Vypráví se v ní o našem velkém vnitřním slonovi, kterému se dost často nikam nechce, je v ní moc a moc příběhů, což je pro příběhomilce, jako jsem já, skoro pokladovost... o hubnoucích uklízečkách, o propagaci papouška, o změnách různého charakteru. A jak ty naše proměny dopadly po kurzu? Chtěla jsem proměnit svůj vztah k jednomu člověku, který je pro mne svým způsobem cennější, než všichni jiní... Nefungovalo to, zřejmě hned z několika důvodů, ale to je dost možná úplně jiný příběh. Na restartování a proměňování věcí jsem však nezanevřela... Můj vnitřní slon je sice umanutý paličák a jezdec na něm vodnář s hlavou v oblacích, který je dotýká země jen občas a zvolna, ale s oběma z nich se už pomalu učím komunikovat. Proměňování mne asi naučilo zejména to, že věci, které chcete restartovat, musí být pouze a jen o vás samotných, protože jedině tak mohou fungovat.

 

Radka

Většina publikací tohoto žánru, se kterými jsem se setkala, byla (podle jedné moc hezké, zde uvedené zkratky) PAKN – Pravdivé A K Ničemu. Koneckonců možná i tahle, ale při odhlédnutí od skromné teorie, je tu kvantum příkladů velmi zajímavých lidských osudů a vítězství na polích, kde neměli uspět, ba měli neuspět (z logiky systému a byrokracie světa).

Ovšem co mi utkvělo více, byla pro mne zcela nově formulovaná myšlenka, že sebeovládání je vyčerpatelný zdroj. Ahááá.... Tak proto jsem tak unavená, neboť každá má (životní) role vyžaduje jiný druh chování, který mi není přímo vlastní a tím pádem mé sebeovládání dostává často za uši, o životní energii ani nemluvě.

 

 A to platí i pro čtení knih. Čtení je vlastně kurz sebeovládání – zůstat v realitě alespoň potud, abych nepřejela cílovou stanici, či nevrazila do kandelábru, nežít za románové postavy, tak jako bych to byla já, nepoužívat parafráze příběhů pro vysvětlení jakékoliv situace jiným apod. Pokud tedy máte pocit, že čtení knih je činnost, u níž se nezapotíte, tak vězte, že vaše mozkové závity s tím nesouhlasí. V kontrastu se zbytkem těla je to přímo vysilující činnost. To platí nejen pro beletrii, ale i pro tuto knihu, kdy se musíte držet, abyste hned nezačali vyhlížet hejna bílých vran.

 

Moneo

Kniha s názvem Proměna se mi dostala do rukou během jednoho výjezdového školního kurzu – Restartu. Studenti měli zhruba 48 hodin na přečtení téměř třísetstránkové knihy. Tento časový pres se mi (naštěstí) vyhnul. Do knihy jsem se tedy začetla o něco později než všichni ostatní.

 

A o čem Proměna je? K čemu nabádá? Potřebujete se změnit vy sami?  Chcete, aby byl brán váš názor vážně?  Kniha nám  tak předkládá tři překvapivé pohledy na změny:

 

„to, co se na první pohled zdá být problémem lidí, je často problémem situace – zformujte cestu“

„to, co na první pohled vypadá jako lenost, bývá často vyčerpáním – motivujte slona“

„to, co vypadá jako odpor, je často jenom nejasnost – nasměrujte jezdce“

 

Je to kniha plná zajímavých a inspirativních příběhů,  s mnoha dalšími tipy na to, jak začít něco měnit atp. Rozhodně stojí za přečtení.


I když autor píše o všech těchto lidských osudech s takovou lehkostí a samozřejmostí, mě to nedá a musím tyhle hybatele osudu obdivovat. Jak jednoduše dokázali překonat všechny nástrahy a problémy a zapříčinili se o to, aby některé věci fungovaly lépe a jednodušeji. Beru je jako takovou inspiraci a říkám si, že jednou, jednou se mi určitě něco takového taky povede.


>>
30.04.2013
29.04.2013
28.04.2013
<<

kalendárium

Hlava XXII

1 . květen

1. května 1923 se narodil americký spisovatel Joseph Heller, autor románů, povídek a dramat. Za druhé světové války sloužil u amerického letectva. Tyto zkušenosti se promítly i do jeho nejznámějšího díla, satirické knihy Hlava XXII, jejímž hrdinou je kapitán letectva Yossarian. Z jeho dalších děl přeložených do češtiny jmenujme například Gold za všechny peníze, Bůh ví nebo Nemalujte si to.

 

Výročí

*1831 Bohumil Janda Cidlinský

*1888 Jan Morávek

*1923 Joseph Heller

*1959 Jiří Hnát Daněk

 

†1964 Emil Vachek

†2002 Karel Ptáčník

†2013 Antonín Brousek