60
Mžik

Vyšlo: 01.03.2013
Autorka: KnihaRUM
fotka knihy...

Naší březnovou společnou knihou je Mžik. Inspirativní a zajímavá kniha, která ve vás vyvolá spoustu dalších otázek...

 

Moneo

Nakladatelství Dokořán vydává inspirativní řadu knih s názvem Zlom. Témata těchto knih jsou velmi zajímavá a překvapivá. Doslova mě fascinují. Pokaždé se v nich totiž objeví spousta nových, mě neznámých informací.


Jednou z takových knih je i Mžik. Mžik se mi do rukou dostal již před nějakou dobou, ale spoustu stop ve mě přece jen zanechal. Gladwell zde totiž píše o našich rozhodovacích strategiích, o tom jak dáváme na první dojmy, jak řešíme aktuální problémy a o reakcích ve stresových situacích. Uvádí mnoho zajímavých a názorných příkladů a vychází z vědeckých výzkumů.


V podtitulu knihy stojí “jak myslet bez přemýšlení”. Jde to vůbec? Máme se držet neustále našich instinktů? Ale co když jsou naše instinkty trošku stereotypní? Co když odsoudíme člověka předem? Jen na základě našeho prvního dojmu. Jen podle toho jak dotyčný vypadá. Není ten život právě o tom, že jsme každý úplně jiný? Že máme jiné zážitky, jiné myšlenky, jiné nápady? Já mám tu různorodost ráda. Moc ráda. Díky těm lidem kolem sebe můžu vidět svět pokaždé úplně jinak.


Mžik vás dostane přesně tam, kam chce. Donutí vás přemýšlet. Přemýšlet o tom, jak vlastně přemýšlíte.

Radka

Mžik, mrk, oka mih, i tak může znít uznávaná rozhodovací metoda, ale za každou metodou se ukrývají rizika, úskalí a hlavně tvrdá dřina. U někoho může intuitivní rozhodnutí mít svou váhu, ale sama za sebe se musím přiznat, že na moje první hodnocení není spolehnutí. Nicméně, protože to vím, jsem schopná s tím pracovat a bojovat s podvědomými předsudky. Tato kniha je o síle našeho neuvědomělého rozhodování během právě během prvního „mžiku“, a to na mnoha příkladech z praxe. Nejbližší mi byl případ se speed datingem (rychlorande), které jsem sama párkrát vyzkoušela. Během několika minut jste opravdu schopní se podvědomě, ale správně rozhodnout o sympatiích na základě vlastních vnitřních, hlubších preferencí, které si v té konkrétní chvíli neumíte ani vybavit, ale jsou tam a fungují. Rovněž jste schopni získat cenná data z neverbální komunikace – opravdu stačí jen pár vteřin. Pár vteřin k tomu, abychom uvěřili, že existují pochody v našem mozku, které nás neustále překvapují a kterým je těžko uvěřit.Vláďa

Vždycky mi na tomhle životě poměrně vadilo, že v okamžiku, kdy se musím rozhodovat o velkých i o malých věcech, nemám dostatek informací, které bych ke kvalitnímu rozhodnutí potřebovala /přesněji řečeno, odhaduji, že mám tak 2% informací, které „potřebuji“/ - knížka Mžik na mém akutním informačním nedostatku samozřejmě nic změnit nemohla, ale ukázala mi, že ke strategickým a dobrým rozhodnutím potřebuji asi tak dvě minuty.    

„rozhodnutí učiněná velmi rychle mohou být naprosto stejně dobrá jako rozhodnutí učiněná velmi opatrně a rozvážně.“

Populárně-naučné psychologické knihy se často zabývají „světem“ poměrně zeširoka, v jejich zástupu pak Mžik jednoznačně vyniká, protože věnuje pozornost prchavým okamžikům, nikoli celkovému porozumění světu a „velkým“ tématům. Musela jsem v posledních dnech zapřemýšlet nad adaptivním nevědomím a svými instinkty. Znáte ten pocit, když se vám někdo nezdá? Nebo když vám někdo nevoní? Docela dlouho jsem se snažila nad podobnými pocity mávnout rukou a říct si zaručenou frázi o prvním dojmu, možná teď ale přehodnotím strategii a začnu svět sledovat o něco „rychleji“ a vnímat některé věci, o kterých musím rozhodovat spíše instinktivně. Nemůžu říct, že by kniha Mžik nějak zásadně změnila můj život, zařadila se spíše mezi dolní polovinu přečtených knih, ale nemohu zároveň popřít, že by mi neukázala nic nového /doporučuji zejména poznatky o spíše negativním či spíše pozitivním nastavení v partnerství/.


Marta

Kniha popisuje “přemýšlení bez přemýšlení”, ale bez přemýšlení ji rozhodně číst nelze. Dočetla jsem ji už před více než týdnem, ale stále ve mně řada věcí rezonuje a musím o nich přemítat. Například není lehké si připustit, že v sobě člověk nosí předsudečné stereotypy, ale ještě horší je čelit zjištění, že jim s největší pravděpodobností podléhá více, než si myslí. Na ten navrhovaný test implicitních asociací vůbec nemám odvahu, asi bych byla z výsledku stejně zděšená jako autor.

 

Anebo co to znamená, že na rozdíl od problémů řešených logikou, kde sledování a vysvětlování myšlenkových postupů je užitečné, u problémů řešených vhledem, oním mžikem, je stejný přístup ničivý? (Říká se tomu “paralýza z analýzy”). 
Tenhle text do mě rozhodně hladce nevklouzl, a to je dobře. Mám ráda knížky, které jsou napsány podle rčení “kniha je kniha - ať rozum rozkomíhá”!

Katka

Mžik... jak myslet bez přemýšlení? Je mi blízká strategie rychlého rozhodování. Někdo tomu říká “zbrklá”. Podle mě jsme každý člověk jiný. Někdo se rozhoduje pomalu, někdo v okamžiku. Asi patřím spíše do té druhé skupiny. Dávám hodně na intuici a instinkt. Problémem jsou zažité stereotypy a naše předchozí zkušenosti - ovlivňují nás ani nevíme jak. Může se stát, že se spleteme a naše rozhodnutí bude špatné, ale musíme se k tomu postavit čelem - chybovat je lidské! Důležité je se nebát. Rozhodnout se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí - rychle nebo pomalu. Říká se “Kdo nic nedělá, nic nezkazí.” Já raději něco udělám a zkazím, protože i to je pro mě učící se příležitost.


Jak se rozhodujete vy? Pomalu? Rychle?


>>
28.02.2013
27.02.2013
26.02.2013
<<

kalendárium

Srpnová neděle

1 . březen

1. března 1971 zemřel autor přírodní i milostné lyriky František Hrubín. Jako děti jsme si nechávali předčítat jeho Špalíček veršů a pohádek, zatímco v období dospívání mnohé z nás uchvátila nezapomenutelná Romance pro křídlovku. Paleta básnických sbírek Františka Hrubína je však daleko pestřejší a vede Až do konce lásky.

Výročí

†1875 Tristan Corbière

†1971 František Hrubín