Smíšené zboží

Vyšlo: 07.12.2015
Autorka: Marta
fotka knihy...

Mikuláš je šťastně za námi a začíná se na plné obrátky rozjíždět období diskuzí zda kapr ano či ne, co patří do toho nejlepšího bramborového salátu na světě a co ne a kolik druhů cukroví je tak akorát a kolik už příliš.

 

Je zajímavé, že snad co rodina, to jiné tradice, takže občas se v takových rozhovorech člověk seznámí s vánočním jídlem, které nezná. V lepším případě ho nový recept zaujme, v horším ho zanechá chladným. V nejhorším případě vyděsí.

 

To se mi stalo v povídce Ignáta Herrmanna „Co schází v Kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové“. Nevím, kde všude vyšla, já ji znám ze sbírky Smíšené zboží. Což je moje velmi oblíbená knížka, kterou si u mě Herrmann hodně šplhnul. Například jsem netušila, kolik zábavných a vtipných povídek napsal na téma strašidla. Nemluvě o tom, že jsem si z jeho krátkých povídek udělala lepší obrázek o životě za „starého dobrého mocnářství“ než z celého dějepisu.

 

Ale zpět k nejhoršímu štědrovečernímu jídlu. V zmíněné povídce je popsáno v okamžiku, kdy pan rada přistihne svého podřízeného, diurnistu Konopáska, jak krade oplatky, které se používaly k pečetění úředních listin:

„Copak s tím chtěli dělat, Konopásku?“

„Večeři – Abendmahl, Herr Rat!“ jektal Konopásek. „Je Štědrý den, nemám ani šesták, slíbil jsem ženě, že přinesu oplatky – ona je chtěla upéci se škvarkama – mám šest dětí, vždyť jim musím udělat Štědrý večer...“

 

Jak se jindy nebráním vyzkoušet nezvyklá jídla, tohle rozhodně zkoušet nebudu, a rozhodně ne proto, že oplatky k pečetění úředních listin jsou už trochu nedostatkovým zbožím. Pořád se utěšuji, že „oplatky se škvarkama“ byla jen autorova licence, ale něco mi říká, že zřejmě až tak ne…


>>
30.11.2015
23.11.2015
09.11.2015
<<

kalendárium

Záblesk

7 . prosinec

7. prosince roku 1943 se narodila Susan Isaacs, jedna z amerických spisovatelek a scénáristek. V roce 1988 napsala román Shining trough, který byl o čtyři roky později zfilmován, v češtině vyšel až v roce 1999 s názvem Záblesk. Během svých spisovatelských začátku často psala různé politické projevy. Postupně se vypracovala až k tomu, že si za své texty nechávala platit a stala se uznávanou spisovatelkou detektivních knih.

Výročí

*1862 Čeněk Kramoliš

*1873 Willa Catherová

*1889 Gabriel Marcel

*1932 Rosemary Rogersová

*1943 Susan Isaacs

 

†43 př. n .l. Marcus Tullius Cicero

†1947 Tristan Bernard

†1990 Horst Bienek

†1990 Reinaldo Arenas

†1996 José Donoso