Případ Amelia

Vyšlo: 30.11.2015
Autorka: Moneo
fotka knihy...

Nějakou mně neznámou náhodou jsem se opět ocitla ve škole. Jen už to vůbec nemám z toho klasického příjemného pohledu, kdy koukám na vyučujícího, visím na jeho rtech a zapisuju si každé slovo, které vysloví. Mám to přesně naopak. Teď jsem já tím učitelem, který mluví, který se do hlav studentů snaží nacpat spoustu informací. 

 

Ačkoliv již nějaké zkušenosti s povídáním před menším publikem mám, musím říct, že tohle je něco úplně jiného. Na jednu stranu je to mnohem méně stresující, a na stranu druhou je to mnohem víc psychicky náročnější. Zatím se sžíváme, snažíme se, poznáváme a hodně mluvíme.

 

Občas si to vyměníme a to zase studenti učí mě. Na jedné hodině si měli vybrat jakoukoliv knihu, na které následně postaví program pro spolužáky – středoškoláky. Dvě studentky si vybraly Případ Amelia od Kimberly McCreight. V podstatě děj knihy vůbec nezmínily, ale poprosily spolužáky, ať zodpoví na pár otázek, týkajících se jejich třídy (např. Kdo se zastává slabších?  Kdo dává třídu dohromady? Kdo ubližuje slabším? Kdo zastrašuje a ponižuje spolužáky? Kdo je nejvíce uznáván? atp.) a také ať se zamyslí nad tím, jak jsou ne/spokojeni se vzájemnými vztahy. 

 

Sledování jejich vzájemné interakce mě těšilo. Měla jsem z nich dobrý pocit. A taky nutkavou potřebu si knihu půjčit. Čteno jedním dechem (tak jak to jen mezi přípravami a opravováním úkolů jde...) a uvědomění si toho, že málokdy jsou věci (vztahy) takové, jaké na první pohled vypadají...

 


>>
23.11.2015
09.11.2015
02.11.2015
<<

kalendárium

Měsíc s dýmkou

30 . listopad

30. listopadu 1924 se narodila autorka převážně detektivních povídek a novel Hana Prošková. Její detektivní tvorbou se prolínají dvě základní postavy – amatérský detektiv malíř Horác a kriminalista Vašátko. Některé z jejích povídek byly také zfilmovány, například Měsíc s dýmkou nebo Přízrak.

Výročí

*1667 Jonathan Swift

*1835 Mark Twain

*1873 Božena Benešová

*1924 Hana Prošková

 

†1900 Oscar Wilde

†1935 Fernando Pessoa