305
Murphyho zákony a sousedské vztahy

Vyšlo: 01.11.2013
Autorka: KnihaRUM
fotka knihy...

Marta

Své sousedy, podobně jako své příbuzné, si nevybíráme. A stejně jako s oněmi příbuznými bychom s nimi měli (chtěli) vycházet. Že se to ne vždy daří, o tom svědčí i tato knížka. Opravdu záštiplný soused není žádná legrace, ale naštěstí má většina sousedských vztahů povahu nanejvýš drobných nedorozumění a občasných nepříjemností (třeba večírek v době, kdy se učíte na zkoušky). Alespoň u mě to tak – ťuk ťuk na dřevo – zatím bylo. A zdá se, že to zatím tak bylo i u autora této knížky, protože jinak by o tom nemohl psát takto úsměvně.

 

Monča

Sousedské vztahy a Murphyho zákony. Kdesi za Brnem máme chatu. V okolí je chat několik ale čistě s námi sousedí chaty dvě. Na horní chatu tak nějak jezdí/nejezdí jedna starší paní s rodinou. Stýkáme se s nimi minimálně. Naopak na té spodní chatě máme sousedy relativně nové. Bydlí (ano, čtete správně, bydlí!) na chatě už asi sedm let. Na začátku partneři. Po pár letech manželé. A po dalším roce rodiče. Milí, přátelští a vždy ochotní. Jsem si celkem jistá, že máme ty nejlepší sousedy, jaké kdo vůbec může mít! Při čtení těchto Murphyho zákonů se jen obávám toho, aby se náhodou nerozhodli odejít a odstěhovat se někam jinam. V tom případě je totiž úplně jasné, že bychom dostali jejich pravý opak...

 

Katka

Znáte Murphyho zákony? Jsou to takové škodolibé glosy z běžného života. Vtipné i méně vtipné. Měla jsem mít trošku představu o tom, co očekávat, a přesto musím přiznat, že mě ty sousedské překvapily. Stránku za stránkou jsem vrtěla hlavou a marně hledala situace, které bych mohla vzít a prohlásit, že je velmi dobře znám. Možná pár drobných bych našla, ale nic zásadního. A tak, když jsem brouzdala ve vzpomínkách, mi došlo, že většina našich dřívějších sousedů spadala do Lukewarmova zákona: „Ideální soused je takový, který si vás vůbec nevšímá.”  Nevšímal si nás, dokonce ani když na balkóně pod námi startoval svoji motorku.

No jo, jenže to bylo tenkrát, a co dnes? Dnes vlastně žádné přímé sousedy nemáme. Do našeho života nezasahují ani sousedské šarvátky, ani nerudní důchodci (sousedé) a dokonce ani sousedovic děti. Do našeho života a zahrady zasahuje pleveliště rostoucí na vedlejším pozemku, a to je problém vskutku „přelétavý“.

 

Radka

Máme poměrně dobré sousedy. A přestože bydlím v rodinném domě, je jich v okolí hodně. A blízko. O soukromí (i přes velkou zahradu) si díky nevhodnému terénu a zástavbě můžu nechat jenom zdát. Co se škod ze strany sousedů týká – občas k nim dochází, ale opravdu výjimečně. Větší škodu na naší zahradě – úrodě páchají náhodní či pravidelní kolemjdoucí než naši sousedé.

Přesto vím, co bych jim vytkla (kromě neposlušných, hlučných psů některých z nich): nevzpomínám si, že bych některého z nich viděla s knihou. A to máme v obci tak krásnou a bohatou knihovnu, ale souseda s knihou jsem prostě neviděla. (Ani s touto o sousedských vztazích, i když si někdy nejsem jistá, zda ji náhodou neznají.) Pravda, oni by asi zase rádi viděli naši rodinu s knihou častěji než se sekačkou na trávu či jiným domácím nářadím, zvlášť o víkendu. Nicméně když je doma porobené, máme ve zvyku, za hezkého počasí, sednout si ven s šálkem nápoje a knihou. Pak i my můžeme být označeni za dobré sousedy.
>>
31.10.2013
30.10.2013
29.10.2013
<<

kalendárium

Rozhovory s dědečkem

1 . listopad

1. listopadu 1919 se narodil Radovan Lukavský, herec, divadelní pedagog, recitátor a překladatel z němčiny. Jeho hlas můžete slyšet také v audioknihách, například v titulní postavě knihy Hrabě Monte Christo. Je rovněž autorem několika knižních titulů (Sláva slova, Kultura mluveného slova, Hledání dobra). Jeho život přibližuje kniha Kláry Lukavské Rozhovory s dědečkem.

Výročí

*1625 Ján Sinapius-Horčička

*1865 Arthur Drews

*1871 Stephen Crane

*1886 Hermann Broch

*1921 Ida Fink

 

†1823 Heinrich Wilhelm von Gerstenberg

†1938 Francis Jammes

†1972 Ezra Pound

†2006 William Styron