253
Lvíče

Vyšlo: 10.09.2013
Autorka: Vláďa
fotka knihy...

Koncové detektivní melodrama Josefa Škvoreckého, které už od prvních stránek zdůrazňuje, že novela není ničím jiným než poměrně umně napsanou brakovou detektivkou, je vlastně překladem původní anglické novely Flirt se slečnou Stříbrnou. Nemám moc ráda detektivní příběhy, ale tuhle knížku jsem nějakým nedopatřením dostala pod stromeček – a na Vánoce si člověk vždycky říká, že pokud všechno, co dostal, nepřečte do Silvestra, tak chudáčci knihy budou ležet na polici zřejmě celé dva měsíce zkouškového období. Jenže tahle kniha na poličku prostě odložit nešla! A jeden vykřičník je na to málo!

 

Já, odpůrce detektivních příběhů, které řadím mezi literaturu brakovou, a tudíž neproklamuji žádný zájem o něco podobného, jsem tuhle knížku skutečně nemohla pustit z ruky. Zřejmě všichni známe ten pocit, když ještě ve dvanáct otáčíme jednu stránku za druhou, náš partner/pes je už několik minut v limbu, ale my stále musíme číst dál a dál. Horší situace nastává ve dvě ráno. To si říkáme, že zítra teda budeme ve škole/v práci vypadat. Krizový zlom by měl nastat ve tři – jenže na mě tahle hodina působí úplně opačně: Vždycky mám totiž do čtení ještě větší chuť. Vydržet číst do pěti nebo do šesti – tomu říkám kumšt. Ale potkávat ráno nad knihou rodinné příslušníky a odpovídat na otázku: „Ty už jsi vzhůru? A ty už si čteš?“ … no řekněme si to otevřeně, není úplně ideální. A takové byly mé dny a noci s Lvíčetem, bez přerušení a spojení se světem. Utekly rychle a krásně.

 

Máte taky takovou knihu, která vám nedopřeje spánku?


>>
09.09.2013
08.09.2013
07.09.2013
<<

kalendárium

Rok dětství

10 . září

10. září 1940 zemřela v Praze česká spisovatelka a překladatelka Pavla Moudrá. Autorka se zapsala do české literatury jako tvůrkyně vzpomínkových a cestopisných próz, věnovala se rovněž psaní didaktických povídek pro dívky, které jsou dnes již poněkud neaktuální. Pavla Moudrá působila rovněž jako překladatelka – překládala z angličtiny, francouzštiny, němčiny a dokonce se věnovala i překladu skandinávských literatur. Díky ní vznikly nové překlady Kiplinga, Dickense, Scotta, Musseta, Goncourta či Erenburga.

Výročí

*1957 Paweł Huelle
*1890 Franz Werfel

 

†1797 Mary Wollstonecraftová

†1887 Samo Tomášik

†1940 Pavla Moudrá

†1994 Amy Clampitt