234
Milostné rozhovory

Vyšlo: 22.08.2013
Autorka: Vláďa
fotka knihy...

Ivan Klíma a další z jeho knih, které považuji za zcela zásadní a musím se s vámi o ně podělit.

 

Milostné rozhovory jsou rozhovory lidí. Na drátě. V přímém přenosu. V posledním koutku duše. Milostné rozhovory jsou knížkou, kterou jsem jako první rozebírala „literárně“, tedy nebyla jsem „pouhým“ čtenářem, ale musela jsem číst i všechno to, co je za textem. Musela jsem si označovat odstavce, ke kterým je potřeba se z nějakého důvodu vrátit, nosné dialogy, které budu ve své práci citovat, i všechny figury a tropy. Byla to zábava. Bylo to potěšení. A v koutku duše taky radost. Možná i tahle malá středoškolská seminárka rozhodla o tom, že studium literatury bylo jasnou volbou. Všimnete si občas toho, jaké maličkosti rozhodují o našich životech? Jaké detaily a náhody určí naše budoucí povolání? Rozhodne o našem budoucím partnerovi barva košile a to, že voní po mandarinkách? A co naše zaměstnání? Výběrová řízení a prvních 20 sekund dojmu, které prý rozhodují o našem budoucím přijetí? A taky zkoušky na vysoké – losování otázek je jedna velká loterie a náhoda. Student může dostat za své znalosti A či F podle toho, kam se štěstí přikloní.

 

A co vlastně rozhoduje o tom, jaké knihy čteme? Doporučení učitelky? Povinná četba? Na vysoké zřejmě nutnost načtené literatury ke zkoušce… A co potom? Žebříčky hodnocení knih? Naši přátelé? Rodiče? Partneři? Nebo už nečteme, protože život zevšedněl a okoral a není v něm na krásu místo?

 

Podle čeho si vybíráte knihy?


>>
21.08.2013
20.08.2013
19.08.2013
<<

kalendárium

Vápno z pýlu motýlův

22 . srpen

22. srpna 1891 zemřel významný člen družiny májovců, básník českého realismu a novinář Jan Neruda, který se do české literatury zapsal sbírkami Hřbitovní kvítí, Knihy veršů, Písně kosmické, Balady a romance, Prosté motivy a nedokončenými Zpěvy pátečními, které po básníkově smrti k vydání připravil Jaroslav Vrchlický. Ze školních čítanek známe rovněž vrcholné dílo jeho prozaické tvorby Povídky malostranské, drobné záběry ze života postaviček jedné z pražských čtvrtí viděné autorovými humornými vzpomínkami a komentáři.

Výročí

*1878 Ladislav Klíma

*1920 Ray Bradbury

 

 †1891 Jan Neruda

†1940 Rudolf Medek

†1958 Roger Martin du Gard