182
Osobnosti plus

Vyšlo: 01.07.2013
Autorka: KnihaRUM
fotka knihy...

První červenec. Začátek prázdnin a letních radovánek. My vám na začátek přinášíme jednu knihu na zamyšlení... Osobnosti plus od Florence Littauerové.

 

Radka

Jako jsou čtyři rozdílné světové strany, tak jsou i čtyři rozdílné lidské osobnosti. Jestliže se mezi nimi teprve hledáte – zde se můžete najít, pakliže již víte – zde získáte rady o tom, jak se sebou pracovat. Pokud nemáte zájem o vlastní rozbor, přečtěte si alespoň charakteristiku jednotlivých typů, to vám usnadní komunikaci či soužití s nimi.

Já, jakožto melancholik, trochu říznutý flegmatikem, nejsem příliš motivovaná touto knihou, ale přesto ji některé mé typické povahové rysy pro tyto dvě osobnosti shledávají čtivou, zajímavou a nápomocnou. Některé věty a situace ze života melancholika jsou můj denní chleba a celková charakteristika se jeví přesnou. S jedinou výjimkou – před sangviniky (zvláště opačného pohlaví) prchám a bojím se jich, ačkoliv by mě prý měli přitahovat...

 

Marta

Flegmatičtí manželé, kteří se kvůli své flegmatičnosti ne a ne rozhodnout, co si dají k večeři. Sangvinická manželka v okamžitém popudu přitlouká hřebíky botou a melancholický manžel pečlivě sádruje díry, které po tom zůstaly. Cholerik narovnávající v cizích domech obrazy a trousící po domově kartičky s pokyny a úkoly. Autorka využívá výhody svého sangvinického založení – chuť vyprávět a vyprávět zajímavě – a bohatě prokládá vysvětlení čtyř typů lidských povah příhodami a historkami. Samé zábavné věci – pokud se nedějí vám. A dokud si neuvědomíte, že k lecčemus podobnému máte také sklony. 

 

Katka

Tento měsíc holky vybraly knížku Osobnosti plus. Vybraly píšu proto, že si nějak nemůžu vybavit fakt, že bych o tom spolurozhodovala. A tak jsem byla překvapená, co to vlastně za knížku je. Podle názvu mě z nějakého důvodu napadlo, že to bude asi nějaký souhrn historických a důležitých osobností. Prostě takových PLUS osobností. Omyl? Vlastně ani moc ne, protože my sami jsme přeci skoro největší osobnosti našich perspektivních světů. Nebo ne?

 

Udělala jsem si vstupní test, trošku si u toho zavařila mozek a dozvěděla jsem se, že jsem ode všeho trošku. Někde víc, jinde méně a nejméně flegmatik. Sedí to. Nacházím plno zajímavých náhledů do mě. Něco mi pomůže se mnou pracovat, něco mi pomůže v práci s lidmi kolem mě. Přemýšlím, koho jako prvního ze svých blízkých "přinutím" si ten test taky udělat.
 

Knížečka OSOBNOSTI PLUS, stará bezmála třicet let, nás provede světem nejrůznějších osobností, přičemž už na začátku čtenář prochází „diagnostikou“ čtyřiceti otázek, které ho přiřadí k určitému typu osobnosti. Musím říct, že mám za sebou několik testů osobnosti, temperamentu či týmových rolí a uváděný test hodnotím jako velmi schematický, vypadající jako z časopisu pro ženy na nudné nedělní odpoledne.

 

S typologií osobností je to jako s horoskopy – věří na ně jen někteří, určité charakteristiky najdeme u každého a určité charakteristiky se mohou na základě interakce s okolím změnit. Nikdo nejsme strom, můžeme se pohnout. Celý život rosteme, měníme se a zjišťujeme, kdo vlastně doopravdy jsme. Knížka OSOBNOSTI PLUS je sice už stařičká babička, ale docela výstižně komentuje a ukazuje komunikaci mezi jednotlivými typy osobnosti.

 

Moneo

Osobnosti plus? Kniha s barevně křiklavou obálkou. Co od ní můžeme čekat? Nějaký hluboký rozbor naší osobnosti? Nebo jen takové pohlazení po povrchu naší duše? Upřímně jsem tentokrát neměla žádná očekávání. A tak jsem se pustila do čtení.

 

Na začátku je takový malý test, který nám napoví, který z povahových typů jsme – oblíbený sangvinik, silný cholerik, dokonalý melancholik nebo klidný flegmatik. Na dalších stránkách se dozvídáme různé detailní informace o každém typu. Jaký je, co dělá, na co se hodí atp. Každá z osobností má určitě jistá plus i mínus. A autorka se rozhodla, že u každého jdou tyto plusy ještě zveličit a mínusy naopak potlačit. Proto prý každého můžeme nějak „vylepšit.“ Sangvinika můžeme zorganizovat, melancholika můžeme rozveselit, cholerika trošku zklidnit a flegmatika zase motivovat.

 

Z testu mi vyšlo, že jsem cholerik, říznutý flegmatikem. Přemýšlím nad tím, jak to mám vlastně brát. Totiž, už od základní školy mám k oběma povahám takové negativní pocity – cholerik je prý strašně hádavý a ukřičený a flegmatik je zase strašný lenoch a flákač. Takový byl vždycky můj dojem z toho, co do nás ve škole hustili. Říkám si, že je možná na čase trošku změnit úhel pohledu a najít v každém z nich něco pozitivního. Něco, co mi může pomoci. Třeba to, že cholerik je vlastně skvělý v situacích, které vyžadují rychlé rozhodování, a flegmatik zase dokáže uklidnit rozbouřené vody. Vezmu to tedy pozitivně a najdu v každé části své osobnosti to lepší a moudřejší. 


>>
30.06.2013
29.06.2013
28.06.2013
<<

kalendárium

Srdce

1 . červenec

1. července 1855 se narodil mladší bratr Jaroslava Vrchlického Bedřich Frída, překladatel, spisovatel a divadelní kritik. Překládal romány, povídky, dramata i dětské knihy, například oblíbenou italskou knihu Srdce.

V roce 1896 zemřela Harriet Beecher Stoweová – americká spisovatelka, nejznámější svou knihou Chaloupka strýčka Toma. Tento román významně ovlivnil Ameriku i Británii v boji proti otroctví. 

Výročí

*1804 George Sandová

*1855 Bedřich Frída

*1936 Jana Štroblová

 

†1896 Harriet Beecher Stoweová

†1980 Charles Percy Snow