Hodinky od Ašera

Vyšlo: 04.08.2022
Autorka: Hosté
fotka knihy...

 

Knihu jsem dostala od kamarádky. V době, kdy jsem neměla myšlenky a čas na čtení. Na první pohled mě nenadchla, na obalu nic neříkající profil muže a ženy. A ten název! Fakt mě nějaké hodiny zkrátka nezajímaly.

Jenže červík v mojí hlavě hlodal...a tak jsem se do ní začetla...a nedokázala jsem přestat. Popis nadějí, elánu, energie dnešních mladých lidí do života ve mně zpočátku vzbuzoval rozpaky - to samé jsem nedávno cítila i já. A tvrdě jsem na realitu v kontrastu současných snů dnešních třicátníků narazila. Helena - žena, která upřednostňuje péči o druhé, s komplikovaným vztahem k matce, která jí v úvodu knihy zemře, trochu posedlá štíhlostí a Karel - nekonfliktní, klidný, obětavý a podnikavý. Dvě hlavní postavy, které svými vlastnostmi slibují krásnou love story, ale nenechejme se zmást. Po takové knize bych opravdu nesáhla, jedná se totiž o děj, který svým způsobem může prožít každý z nás nebo jen část z něj. Nástrahy dnešního světa především v podnikatelském sektoru jsou všudypřítomné. Tento mladý pár poprvé spojí náhoda - Helena jako zákaznice, on jako brigádník v obchodě s nábytkem. Nečekaný zvrat v událostech je však na delší dobu odloučí a každý si jde svojí cestou, aby pochopili, co v životě chtějí a jaké mají priority. Osud tomu chtěl, aby se po roce znovu náhodně setkali a vytvořili pár snů nejen v soukromí, ale i ve společném projektu - otevření obchodu s interiéry. Při čtení jejich plánů, realizace nezbytností k podnikání a ta chuť do všeho jít naplno a srdcem - jak já jim rozuměla. Začátky bývají krásné, hlavně když máte růžové brýle. Nehledě na to, že považuji za obrovské štěstí, když se najdou dva lidé, kteří se krásně doplňují v rovině pracovní i soukromé. To mi připomínalo moje začátky v práci a dále pak ještě několik dalších let. Bylo mi to na hlavních postavách sympatické - u mě se vztah překlenul později více do roviny kolegiální.

Ačkoli díky Heleniným náhodám a štěstí z minulosti se vývoj událostí podaří podchytit a svým způsobem nějak ustálit, přesto si vztah prochází velmi těžkou zkouškou. Opět platí, že životní katastrofy zachrání obětavá žena, chtělo by se mi napsat, že muž se jen veze. Tak jako někdy v reálném životě. Z druhé strany vedlejší dějovou linkou prostřednictvím Heleniny kamarádky Oliny je žena popisována jako křehká a velmi zranitelná bytost, která bohužel může až ztratit samu sebe.

Stejně tak dává kniha nahlédnout do světa mužů s jejich těžkým údělem živitelů rodin, často ve velkém pracovním tlaku, který nemusí zdaleka tak lehce ustát, zvlášť, pokud nástrahy v převleku často lákají na scestí. Na příkladu Karlova kamaráda se ukazuje, jak i přátelé si můžou být ve skutečnosti velmi vzdálení a říct si o pomoc znamená velkou životní prohru.

 

Každý v této knize najde své plány, ideály, zklamání i vztahy. I já jsem se nechala využít, poznala jsem taje soukromé sféry, poznala jsem spoustu společného v životě tak, jako tyto dvě hlavní postavy. Ke knížce jsem se proto s odstupem let vrátila, aby mi to vše znovu připomněla - co chci a za čím chci jít.

 

Každý by měl proto mít své hodiny od Ašera jako symbol víry a naděje v jakékoli době.

 

Hana

 


>>
21.07.2022
07.07.2022
23.06.2022
<<

kalendárium