Člověk a jeho symboly

Vyšlo: 21.07.2022
Autorka: Radka
fotka knihy...

Že se k tomu opět vracím, ale je to nevyčerpatelná studnice inspirace.

 

Mám velmi bohatou paletu snů. A rozhodla jsem se, že bych o snění a jeho významu chtěla vědět více. První, co jsem četla, byla odborná publikace o spánku, jejíž název si ani nepamatuji. Další populárně naučnou Proč spíme? Pořád jsem váhala nad pořízením knižního vydání Snáře. Nakonec jsem neodolala a učinila tak. Dříve, než jsem ho otevřela, přečetla jsem knihu Člověk a jeho symboly, která se sněním také zabývá.

 

Varování: Nepořizujte si snáře. Každý sen si žádá individuální výklad, který se vztahuje pouze k osobě, jež ho sní. Většina symbolů je nepřenositelná.

 

Sama s tím mám praktickou zkušenost. Čas od času se mi zdá o bolení či vypadávání zubů. Dle obecného Snáře je výklad například takový: Sen o bolesti předpovídá pozitivní vývoj: dobré zdraví, finanční zisk a prosperitu. [...] Sen, v němž zuby nevypadají zdravě – jsou zkažené, křivé nebo vypadané – je znamení, že bude snící trpět nemocemi a problémy, jež bude řešit jen s velkými obtížemi.

 

Dle jiného: Vypadení zubu ve snu: Snížení společenského statusu nebo Bolest zubů – mrzutosti vlastní vinou.

 

Ale já vím, že to není ani zdaleka přesné. Pro mě je to reálné varování před skutečnou bolestí zubu. To sice není výklad, který měl Jung na mysli, ale i tak to potvrzuje, že výklad snů je ryze individuální.

 

K tomu se váže velmi silný zážitek. Byl takhle jistý rok 2020 – jaro – počátek covidu. Do té doby v našich podmínkách něco nepředstavitelného. Já a opět sen o zubech. Respektive několik snů. Do čtrnácti dní zánět v zubu. Březen 2020. Každé 3 dny na zubní pohotovosti (i když to jsou surovci, díky Bohu za ně), má tehdejší zubařka neordinuje – zpočátku kvůli nedostatku pomůcek, následně kvůli chorobě, na podzim kvůli uzavření škol. A tak putuji od zubaře k zubaři a už navždy pro mě bude rok 2020 rokem zubů. Po prvním zánětu, čištění a výplni kanálků následuje druhý zánět (u jiného zubu) a čištění a výplň, aby bylo završeno trháním čtyř osmiček. Mezitím několik probdělých nocí, kdy už prášky nezabíraly a jedno řezání dásně. Jedním slovem Fujky.

 

Když všechny bolesti odezněly, přemýšlela jsem o příčině. A skutečně mohu potvrdit, měla jsem všeho plné zuby. Doslova. Následně i plné oči – respektive nemohla jsem se na to už dívat, kdy jsem cca měsíc viděla dvojitě a měla problémy s ostřením. Tyto symptomy naštěstí odezněly samy. Jo, príma to bylo. Ale teď jsem si jistá, že mé podvědomí mi dávalo jasné signály. Snažím se naslouchat svému tělu, vážně ano. Není to vůbec snadné. Sny jsou jednou z možností, jak k sobě samému najít cestu.

 

Velmi děsivé jsou „věštecké sny“. Pro jejich výskyt existuje racionální vysvětlení, také osvětlené v této knize. Zvláštní na těchto snech, alespoň u mě, je, že je už na úrovni nevědomí dokážu identifikovat jako vize budoucího dění. Vím prostě ano, toto se stane. Před pár lety jsem měla několik takovýchto vizionářských snů, které se naplnily s děsivou přesností. Netýkaly se přímo mé osoby, ale kolegyň, na něž jsem byla v tomto období fixovaná či napojená. Naštěstí jsem k nim mohla být i otevřená, takže jsem jim o těch předpovědích řekla. Začaly se těchto snů obávat. Vždy když nyní s nimi hovořím o svých snech, tak se s bázní ptají „a byl to věštecký sen“? Naštěstí už delší dobu ne. Ono to však zase přijde. Nevědomí je velmi přítomné.

 

Tato kniha vznikla pod kolektivem autorů. Z nichž mě nejvíce zaujal a zároveň byl pro mě i nejsrozumitelnější právě Jung. Nevykládá sny obecně jako snáře. Nabádá jednotlivce, aby se svými sny pracovali a neignorovali je. Souhlasím, každému by to mohlo osvětlit hodně věcí o nás samých.


>>
07.07.2022
23.06.2022
09.06.2022
<<

kalendárium