Nitěná grafika

Vyšlo: 07.07.2022
Autorka: Radka
fotka knihy...

Co děláte pro to, abyste se uklidnili či odreagovali? Já sama nejsem moc aktivní typ. Mám ráda (a uklidňuje mě), když si můžu zalézt do nějaké místnosti a tam nerušeně snít (číst a bloumat) a/nebo tvořit. Mezi tvořivost počítám i skládání puzzle. Často dostávám, pro mě nepochopitelnou, otázku: „A co uděláš s tím obrázkem co doskládáš?“ No, co by, rozeberu ho, vrátím do krabice a do skříně a když to na mě opět přijde, tak si vyberu další obrázek a jdu skládat. Pro některé lidi je to šokující. Mají za to, že poskládaný obrázek se má zvěčnit – třeba na zdi. To mi přijde absurdní. Vždyť když dohrajete třeba Člověče, nezlob se, tak si výsledek také nezavěsíte na zeď.

 

Mezi mé další uklidňující, tvořivé činnosti patří vyšívání, přesněji paper embroidery (česky trochu nešťastný překlad nitěná grafika). Když jsem byla mladší, vyšívala jsem „klasicky“ do kanavy křížkovým stehem a pak i technikou richelieu. Ale nebavila mě příprava – vyměřit, olemovat, přenést vzor. Tak jsem tyto nutné a nudné činnosti minimalizovala. Papír může být daleko menší a žádné pitomé lemování.

 

Standardně vyšívám na formáty A5 či A6 a úspěšně jsem obnovila pro sebe pozapomenutou tradici ručně vyrobených narozeninových přání.

 

A dostala jsem se k tomu zcela nevinně. Knihou. Z té (spíše) brožury jsem vlastně nevyšila nic, ale početla jsem si o technice, nutném vybavení a možnostech. Na internetu jsem dopátrala zbytek.

 

Ještě něco na sebe musím přiznat. Z hloubi celé své bytosti nesnáším nakupování – hlavně oblečení a bot. Jedinými výjimkami jsou knihy, papírnictví, galanterie a domácí potřeby. Zde dokážu utratit majlant a strávit hodiny, jak na e-shopech, tak v kamenných prodejnách. A té radosti, když jsem začínala s touto vyšívací technikou úplně od nuly – jen s útlou knihou. To byl nákup papíru, speciálních nití, šídla, gumové podložky, lepicích krystalků a flitrů. No, mám toho tak zvaně mrtě. A stále dokupuji, stále vyšívám, už čtyři roky.

 

Když se pro něco nadchnu a relativně mi to jde, tak jsem zatraceně houževnatá. A klidná – je to koneckonců druh terapie.


>>
23.06.2022
09.06.2022
26.05.2022
<<

kalendárium