Miláček (nejen) na dovolené

Vyšlo: 01.07.2021
Autorka: Hosté
fotka knihy...

Tak kteroupak knihu si přibalíte letos na letní dovolenou? Sezóna povalování se u vodních ploch nebo na chatičkách začíná. Je potřeba vybrat nejen typ opalovacího krému, ale přibalit do kufru nebo báglu také knihy-spolucestovatele. Je jasné, že to nemůže být žádná těžká literatura, protože to bychom se tedy pronesli, a na sluníčku by se nám mohly mozkové závity celkem zavařit. Navíc, dovolená je odvozená od slova dovolit si; máme si tedy dovolit nějaké to polechtáníčko na srdci a nechat mozek odpočívat při nějakém tom guilty pleasure, snad nejlépe v podobě milostných románů? S moderními milostnými, spíše tedy erotickými romány, se roztrhl pytel a jistě, čas od času je osvěžující „prožít“ vášnivou romantickou letní lásku, kde je to tělo na tělo. Nicméně myslím si, že ani u tohoto žánru není třeba zanevřít na kvalitu. Světová i naše literatura je plná vášně, opětované i neopětované lásky, osudových setkání, a leccos zajímavého najdete i v kdysi „povinné četbě“. Zde předkládám mých několik osvědčených tipů:

 

Dobrým příkladem z povinné četby je třeba Krakatit od Karla Čapka: „Prokop běhal po parku vztekaje se, že takhle princeznu asi vůbec neuvidí. Avšak vyběhla prostovlasá do deště a utíkala k němu. ‚Jen na pět minut,‘ šeptala udýchaně a nastavila mu rty k políbení…“ Nu, a ještě si kromě erotiky užijete temný a tísnivě napínavý příběh sepsaný krásnou čapkovskou češtinou…

 

Pokud jedete na exotickou dovolenou, buďte styloví a přečtěte si milostný příběh anglické učitelky Anny Leonowensové a krále Siamu Mongkuta. Dvou zamilovaných z natolik rozdílných prostředí a společenského postavení, že jejich silná láska musela zůstat nevyslovenou… „Mongkute, králi Mongkute! Ráda bych za ním zvolala, kdyby to bylo možné. Nesmíš být takhle hrdý, já tě přece nezradím! Přišel jsi za mnou až sem, ke dveřím na chodbě, a nenechal mě předvolat k sobě do pracovny, jak by se slušelo a patřilo a ty víš proč!“ Knihu do češtiny přeložil Zdeněk Čech.

 

Jestli nechcete právě do Thajska, tak také kniha Tichý Američan od Grahama Greena se odehrává v jihovýchodní Asii, tentokrát ve Vietnamu, na pozadí válečného a politického konfliktu. „‚Polib mě, Phuong.‘ Nebylo v ní koketnosti. Učinila ihned, oč jsem ji požádal, a pokračovala ve vyprávění děje filmu. Právě tak by se se mnou milovala, kdybych ji o to požádal, rovnou bez řečí by si stáhla kalhoty a pak by znovu navázala nit příběhu o madame Bompierre a poštmistrově šlamastice.“ Je to pravdivý příběh silné a tragické lásky? Rozhodněte sami.

 

Na druhé straně světa se odehrává sladký milostný příběh z drsného a pro většinu lidí také exotického prostředí amerických cirkusůs názvem Voda pro slony od Sary Gruen. Knihu rozhodně doporučuji všem, kdo mají rádi dobře odvyprávěný příběh a věří na osudovou lásku na první pohled, jako Marlene a Jacob.

 

A nakonec svých tipů si nechám naprostou klasiku, zpátky do Evropy s Miláčkem od Guy de Maupassanta. Příběh sexuálního predátora, jenž se skrz postel promiluje až do nejvyšších společenských sfér. Že jste nečetli? Chyba, velká chyba. Kdyby tak mládež věděla, co všechno v románu najde, určitě by se nad povinnou četbou tak neošklíbala. Určitě nebudete litovat, když vezmete Miláčka na dovolenou! Přibalte jej a rozpálíte nejen večerní oheň na buřty.

 

Tak hezké léto!

 

Martina


>>
17.06.2021
03.06.2021
20.05.2021
<<

kalendárium