Ohně bohů aneb Knihy ke čtení, knihy k přečtení a něco mezi tím

Vyšlo: 22.04.2021
Autorka: Marta
fotka knihy...

Knihy dělím na ty ke čtení a ty k přečtení. Knihy ke čtení si chci číst, kdykoliv na to dostanu chuť. Jsou to knížky, pro které chodím do knihkupectví nebo antikvariátů (případně na poštu, když si je objednám online). Knihy k přečtení jsou takové, u kterých mi jedno přečtení obvykle stačí, nemusím je mít doma trvale. To jsou knížky, kvůli kterým se chodí do knihovny.

 

Jenže s knihami, které jsou tak něco mezi tím, je potíž. Koupit si je, nebo jen půjčit?

 

U detektivek I. J. Parkerové se mi toto dilema vyřešilo snadno. Její detektivky se totiž odehrávají ve starém Japonsku a vzhledem k mé známé slabosti pro literaturu týkající se Japonska se ručička vah přiklonila ke „koupit“.

 

No jo, ale co dělat, když se koupit nedají?

 

V prosinci roku 2018 jsem jako obvykle sháněla řadu vánočních dárků v knihkupectví, a tam jsem se dozvěděla, že před (delším) časem vyšly rovnou dvě detektivky s I. J. Parkerové. Kategorie „koupit“ je jasná, takže sem s nimi!

 

Ouha, byla ke koupení jen jedna, Smrt na podzimní řece. Tu druhou, Ohně bohů, už neměli.

 

Nevadí, tu jednu si koupím teď a tu druhou pak někde jinde někdy jindy. Při mém častém pobytu v kamenných i online knihkupectvích a antikvariátech na ni zajisté někde rychle narazím.

 

Tušíte správně, už více jak dva roky jsem na ni nenarazila.

 

V knihkupectvích už samozřejmě není, v antikvariátech (ještě?) také ne. Jediné místo, kde jsou Ohně bohů pro mě dosažitelné, je místní knihovna. A dilema je zpátky: koupit, nebo přečíst?

 

Když si je půjčím z knihovny, tak už by nemělo smysl je kupovat domů, vždyť je to kniha „k přečtení“. Jenže tyhle detektivky si kupuji zároveň tak nějak „do sbírky“, to by mi tam pak chyběla, kdybych si ji nekoupila. Na druhou stranu, koupit si knihu jen jako kus do sbírky a ne k přečtení, to je takové divné. Takže čekat, dokud se neobjeví v antikvariátech, a přečíst si ji až po zakoupení? A co když se neobjeví? Místní knihovna očtené knihy vyřazuje a detektivky se očtou rychle. Jestli budu čekat příliš dlouho, možná už ji pak nebudou mít. A když nebude ani v antikvariátech… Čili půjčit z knihovny? Ovšem co když se pak někde objeví – budu ji pak chtít koupit, když už ji budu mít přečtenou? Zase kdybych ji nekoupila, chyběla by mi „ve sbírce“… A tak dále, stále dokola.

 

Tak trochu doufám, že zafunguje zákon schválnosti. Jakmile tady napíšu, že Ohně bohů nikde nejsou, tak se někde vynoří… ale psssst, ať to nezakřiknu!


>>
08.04.2021
25.03.2021
11.03.2021
<<

kalendárium