Z neznámých důvodů

Vyšlo: 05.01.2014
Autorka: Katka
fotka knihy...

Loni jsme se den co den setkávali nad nějakou knížkou nebo čtenářským zážitkem. Nějak se nám to psaní o čtení zalíbilo, takže to vypadá, že budeme o našich oblíbených knížkách psát dál. Jen ne s takovou kadencí. A vy nám určitě neváhejte posílat svoje příběhy na e-mail kniharum@gmail.com. Pěkné počtení!

Další z těch knížek, co jsem četla několikrát. Trošku detektivní, a proto je docela výhodou mít paměť jako já, že si závěry neukládám do dlouhodobé paměti. Zdenu Frýbovou mám jako autorku ráda. Vlastně tahle knížka byla úplně první, kterou jsem od ní četla. Z neznámých důvodů. Potkala mě hodně dávno, skoro za povinně studentských let. Můj hlavní dojem z ní tehdy (i teď) byl ten vědecký přístup v úvodu. Je v ní moc hezky vysvětleno motání DNA. Odborně, ale přesto čtivě. Motám se v odborných výrazech, koukám na obrázky a jsem stržena nejen napínavým a milým příběhem, který se přede mnou odehrává, ale i tou „vědou“ kolem.

 

Přiznám se bez mučení, že nemám moc v lásce odborné texty plné cizích slov. Někdy si sama pro sebe zkouším „překládat“ superodborné články do lidštiny, jak já tomu říkám. V zápalech zájmu pak trávím hodiny času nad knihou a slovníkem cizích slov. Listuju tam a zpět a překládám si text do té „lidské“ podoby. Skládám slovo za slovem a výsledky občas bývají překvapivé. Nebo taky ne, to když přijdu na to, že za složitostí nejsložitější se skrývá něco úplně jednoduše obyčejného. Snad není hloupost přiznat, že cizí slova nemám moc rád a nejsou můj kamarád.

 

Z neznámých důvodů ale není odbornou knihou, spíše detektivkou. S napětím sleduju příběh Aničky Berkové a dostává se mi pod kůži. Fandím jí. Doufám, usmívám se i pláču. Fandím jí do poslední stránky. A když někdy v budoucnu budu potřebovat vysvětlit někomu nebo sama sobě složitosti motání DNA, šáhnu asi po téhle beletrii, kde je to vysvětleno mile a čtivě (a doufám, že i správně).


>>
31.12.2013
30.12.2013
29.12.2013
<<

kalendárium

Soudce a jeho kat

5 . leden

5. ledna 1921 se narodil švýcarský autor a dramatik Friedrich Dürrenmatt, známý především svými absurdními dramaty. Věnoval se také kresbě a malování, některá svá díla si sám ilustroval. Jeho detektivní román Soudce a jeho kat byl také zfilmován a ve filmu si zahrál i sám Dürrenmatt.

V roce 1932 se narodil jeden z nejvýznamnějších spisovatelů postmoderny a avantgardy 60. let 20. století Umberto Eco. Mimo jiné je také Rytíř Řádu velkého kříže za zásluhy pro Italskou republiku.

Výročí

*1879 František Kašpar

*1884 Jaroslav Škába

*1921 Friedrich Dürrenmatt

*1928 Jan Suchl

*1932 Umberto Eco

 

†1852 Gabriel Ferry