281
Když byl bůh králík

Vyšlo: 08.10.2013
Autorka: Katka
fotka knihy...

V průběhu čtení jsem vám moc chtěla napsat, jak jsem tuhle knížku četla dvojjazyčně – na střídačku česky a anglicky. Jak vypli proud a já měla to štěstí, že vedle té půjčené české verze jsem v tabletu měla ještě tu anglickou. Jak jsem místy pátrala v papírové verzi, abych si ověřila správné pochopení slovíček a jak mi bylo celou dobu fajn. Vlastně vám to tady všechno píšu, ale tak nějak zkráceně. Tahle knížka mě pohladila a já mám nutkavý pocit, že si musím jít koupit králíka (samozřejmě to chci zamaskovat tak, že ho nutně potřebují děti). Přitom o králíkovi tahle knížka vlastně skoro vůbec není. Jen tu a tam nakoukne a zase odhopsá o pár kapitol dál.

 

A jak to bylo doopravdy? Letní knihovna je jako vymetená. Polička s novinkami plná a letmo mi oči přejedou po názvu. Sarah Winman - Když byl bůh králík. Králík? Jako fakt králík? Nevím proč, už jen tím názvem na mě knížka působí mile chundelatě/králikovo/tulivě. Bezděky si vybavuju ty „moje“ milované mazlivé životní králíky. Králík Taťulda, co nejspíš skončil na pekáči (bydlel v babiččině králíkárně), Šmudla – můj první domácí králíček – stříbřitě šedý, pochovaný u babičky za garáží (hned vedle kocoura Macka). A pak poslední Honey Bunny – potulující se dnes neznámo kde po atlantském předměstí.

 

Králík. V té knížce vlastně nemá až tak zásadní roli, i když tak trošku jo. Je to knížka o životě jedné skoro obyčejné holky Elly a její rodiny – bráchy Joe, mámy a táty. Je to příběh, který mohl prožít kdokoliv z nás a nebo taky ne. Náhodná setkání lidí, kteří s vámi zůstanou už napořád. Prostě proto, že je jim s vámi dobře a vám s nimi také. Jen tak. Třeba Arthur a Ginger. Přijedou a už zůstanou, protože přilnout k někomu jen tak a věrně je vlastně hrozně jednoduché, když je vám někde a s někým dobře.

 

A pak je tu Jenny Penny (je mi milejší tahle verze jejího jména, než přeložená Jenny Pennyová). Holka, která se Elly víceméně jen mihla životem. Rok, dva? Spolužačka v dětství. A přesto je to spojení na život. Spojení, na které lze navázat i po letech odloučení a odmlčení. Přátelství na celý život. Znáte to? Máte také někoho takového? Já ano. Poprvé jsem ji potkala, když mi byly asi 4 roky – na pískovišti u domu. Pak pár let nic a náhodné setkání ve 3. třídě – nová spolužačka. Po 25 letech přátelství mi šla na svatbě za svědka. Vídáme se možná 1–2x za rok. Nevoláme si a píšeme si sem tam nahodile a většinou jen proto, že je třeba se domluvit, že bychom se mohly vidět. A přesto je to vždycky jako včera. A přesto je to, jako kdybychom nikdy nevyrostly, jako by nám bylo pořád 10 a v jejím pokoji si pouštěli LPčka skupiny Kroky a mastily u toho canastu (a jak to její maminka nesnášela). Jako by to bylo včera.

Jenny Penny, Elly, Joe, Charlie, Nancy, Ginger, Arthur... obyčejní lidé, každodenní život a přitom tak mile, chlupatě a králíkově tulivě napsaná knížka.

Obyčejná lidská příběhová kniha.


>>
07.10.2013
06.10.2013
05.10.2013
<<

kalendárium

V přírodě

8 . říjen

8. října 1874 zemřel český básník, dramatik, prozaik, publicista (Národní listy, Lumír, Květy) Vítězslav Hálek, vlastním jménem Vincenc Hálek. Patřil ke skupině májovců, podílel se na vydání almanachu Máj. Ve svých povídkách realisticky zachycuje český venkov a maloměsto (Muzikantská Liduška, Poldík rumař, Na statku a v chaloupce). Oproti tomu jeho básně byly optimistické (Večerní písně, V přírodě), díky nim byl velmi oblíbený, dokonce i více než jeho současník Jan Neruda.

Výročí

*1864 Branislav Nušić

*1920 Frank Herbert

 

†1754 Henry Fielding

†1803 Vittorio Alfieri

†1874 Vítězslav Hálek

†1909 Naftali Herz Imber

†1945 Felix Salten