260
1984

Vyšlo: 17.09.2013
Autorka: Radka
fotka knihy...

Opět budou volby. Opět tu je úžasná demokratická vymoženost a příležitost pokusit se něco změnit. A pravděpodobně i být zklamán. Ale je to opravdu tak špatné?

Pořád to je demokracie. Pořád tu je demokracie. Kdybychom přišli o takovou možnost, přišli bychom také o příležitost - možnost si stěžovat. To by bylo zlé, my si přeci velmi rádi stěžujeme. Na všechno, na všechny. Doba, kdy byly stížnosti zapovězeny, tu už byla. I když ne tak tvrdá jako v knize 1984 od George Orwella. Ale co není, ještě může být. Jen doufám, že když jsem nežila v době totality, tak se nedožiji ani žádné další možné politické změny tohoto druhu. I číst o takové možnosti je pro mne bolestné a děsivé. Co všechno dokáže provést se světem a s lidmi. Probouzí v nich a cíleně podporuje to nejhorší.

Silné, totální, bezcitné. A hlavně proveditelné. Četba se mě dotkla. Hodně mne vyděsila. Tak snadno proveditelné by to mohlo být. Takový život bez života. Bez naděje. Bez pohledu někam dál. Bez fantazie. Moderní a uskutečnitelné peklo. Reálné.

 

Koho tedy volit?

Na tom vlastně až tak nesejde. Důležité je volbu učinit a jít vhodit svůj hlas. Co člověk, to názor. Rozmanitost je tím zaručena. A mohlo by to zabránit děsivým politickým systémům.

Já volit půjdu, i když vím, že mnou volená strana nezvítězí. To ale nevadí. S tím se smířím, s Velkým bratrem bych se asi smířit nedokázala.


>>
16.09.2013
15.09.2013
14.09.2013
<<

kalendárium

Poslední kolo

17 . září

17. září 1935 se narodil americký spisovatel Ken Elton Kesey, který bývá řazen už do postmoderní literatury a někdy je vnímán jako spojující průsečík generace beatníků a hnutí hippies. Kesey vystudoval divadelní umění a stal se dobrovolníkem ve výzkumu účinků halucinogenů. Role pokusného králíka v rámci tohoto výzkumu ho později inspirovala k napsání jeho prvního románu Vyhoďme ho z kola ven, který se stal kultovním dílem a dosáhl neuvěřitelného úspěchu. Byl zpracován do divadelní hry a v roce 1975 podle něj natočil Miloš Forman úspěšný film Přelet nad kukaččím hnízdem, který získal 5 Oscarů. 

Výročí

*1910 František Hrubín

*1935 Ken Kesey

 

 †1816 Vladislav Aleksandrovič Ozerov

†1863 Alfred de Vigny