246
Výbuch bude v šest

Vyšlo: 03.09.2013
Autorka: Marta
fotka knihy...

Když se naše třída na základní škole dozvěděla, že budeme psát slohovku, větší část spolužáků z toho radost neměla. Mně to bylo většinou jedno. Na hodinu, kdy se psal sloh, se nebylo třeba učit, což bylo příjemné. Nepříjemná byla ovšem některá témata. Obzvláště „Můj vzor“ jsem neměla ráda. Nějak jsem nikdy nemohla přijít na to, koho popsat. Řešila jsem to obvykle tím, že jsem si někoho vymyslela. Podobným evergreenem byly „Prázdniny“. Naštěstí mi brzy došlo, že nikdo neví, kde jsem byla a co jsem tam skutečně prožila, takže vlastně můžu napsat cokoliv, z čeho se dá dobře udělat úvod – stať – závěr.

 

Nevím, co učitelka češtiny prožívala, když nám pak naše slohovky opravovala. Jestli strádala tím, jak z nezkušenosti a neobratnosti trápíme český jazyk, nebo zda se nad naším krocením pověstného bujného oře naší mluvy bavila. Těžko říct. Taková jazyková nemotornost je úsměvná a roztomilá jen chvíli, pak to začne být buď nuda, nebo obtíž. Proto obdivuji každého, kdo dokáže napsat delší text, který vypadá jako dětský, a který se přitom čte dobře a plynule. Je to trochu jako umět při vaření správně používat koření. Musí tam toho dětského být dost, ale zase ne moc.

 

Alena Vostrá ve své knížce Výbuch bude v šest předvádí, že takhle vařit, tedy psát, umí výborně. Některé věty mám chuť si vypsat a rozvěsit po kanceláři, a pak pozorovat, jak na to budou kolegové reagovat. Kdo se zasměje a kdo bude vyjevený?

 

„Když je rychlost zvuku 330 metrů za sekundu, měl to s těmi 90 tisíci celé špatně, načež se sklíčil do smutné hromádky.“

„Ludvík vstal na nohy a hlavou se mu honila hrůza z té nenahraditelné ztráty, o které neměl ponětí, kdo ji vykonal.“

„Kastelán znamená, že měl ode všeho klíče a odborný výklad, který začínal tím, abychom na nic nesahali a nemysleli si, že jsme doma.“

 

Tyto (a mnohé další) úžasné věty popisují pozoruhodné konání „fyzického zaprodance“ žáka Ludvíka, který neustále vymýšlí, jak by si mohl ověřit fyzikální zákony, o kterých se dočítá v učebnici své starší sestry Bíby. Bohužel jeho pokusy obvykle končí nějakým malérem, například utopenými notami, melounovým atentátem na školníka nebo prasklou lávkou přes potok, což způsobuje problémy jemu, členům jeho rodiny i nevinnému okolí. A nakonec to způsobí i ten výbuch v šest. Ale nebojte se. Ten výbuch už je proveden ve spolupráci s učitelem fyziky Lumírem, takže se – kromě narušení koncertu školního sboru Hlaholíku – nic nestane.

 

Zkrátka vždy, když hledám knížku, u které se chci jak pobavit, tak zavzpomínat na svá školní léta, sáhnu neomylně po tomhle titulu.


>>
02.09.2013
01.09.2013
31.08.2013
<<

kalendárium

Andělé & démoni

3 . září

3. září 1952 se narodil český spisovatel a scénárista Zdeněk Zapletal, jehož první román Půlnoční běžci se ve své době stal bestsellerem (dosáhl prodeje přes 100 000 výtisků). Autor tehdy odešel na volnou nohu a začal se živit jako spisovatel, v devadesátých letech vystřídal řadu povolání – od prodavače v butiku přes stavebního dělníka po moderátora v rádiu. Dva roky vedl knihkupectví Votobia v Kroměříži a Přerově, posléze působil jako redaktor a šéfredaktor zlínského rádia. V roce 2004 se stal duchovním otcem tvůrčích dílen časopisu Reflex.

Výročí

*1952 Zdeněk Zapletal

 

†1592 Robert Greene

†1621 Izák Abrahamides

†1883 Ivan Sergejevič Turgeněv

†1961 J. M. Troska

†1962 Edward Estlin Cummings

†1984 Jan Zábrana

†1987 Viktor Někrasov

†2000 Oldřich Daněk