245
Miláček

Vyšlo: 02.09.2013
Autorka: Moneo
fotka knihy...

Dnes jdou děti po dvou prázdninových slunečných měsících do školy. A protože si chceme naši školní docházku taky připomenout, tak vám o ní tento týden budeme povídat. 

 

Když si takhle procházím současné seznamy povinné literatury, uvědomuji si, že nás na základní ani na střední škole nikdo „nenutil“ číst tu povinnou krásnou starší literaturu. Nebo aspoň ne nijak násilným způsobem.  Jenže taky ji skoro nikdo z nás nečetl. U zkoušení totiž stačilo říct základní myšlenku knihy a dodat ,co tím vlastně autor zamýšlel nebo proč tu knihu vůbec napsal. A tak když se řeklo, že autor sepsáním té knihy vyjadřoval svůj velmi kritický názor na soudobou společnost, tak se student většinou trefil. Omáčka kolem se dala doučit z „nalinkovaných“ učebnic českého jazyka a literatury.

 

Na jednu stranu si pořád říkám, že je to škoda. Že na nás měli být ve škole o něco přísnější. Důslednější. Dbát víc na to, abychom se ptali, abychom diskutovali, abychom se sami chtěli naučit mnohem víc. Mohlo nás to celkově posunout dál.  Nejen jednotlivce, ale i celou společnost. Je to hodně naivní představa? Nevím. Doufám, že ne. I přesto, že slyším, že pokud má vyučující ve třídě kupu žáků, tak se prostě nemůže každému věnovat dostatečně.

 

V každém případě jsem začala na vysoké škole dohánět resty, které jsem dřív zaspala. Čtu Francouze i Angličany. Sháním si staré Rusy a Američany. Mám pocit, že je nyní můžu víc docenit. Už mi není patnáct a nikdo mi je nenutí, ale čtu je z toho důvodu, že chci, že o ně mám zájem.  Procházela jsem si nedávno naši domácí knihovnu a narazila jsem tam takhle na Miláčka od Guye de Maupassanta. Samozřejmě, že nemohl zůstat bez povšimnutí a putoval se mnou všude tam, kde byla chvilka ke čtení. Při čtení jsem se nestačila divit. Román je psaný o době před téměř sto lety, ale v mnohých věcech se to neliší od současnosti. Jeden by řekl, že se snad společnost poučí, ale zatím to tak nefunguje. Uvidíme za dalších sto let…

 

A v naší knihovně na mě ještě kouká třeba Pýcha a předsudek od Jane Austenové,  Jarmark marnosti od W. M. Thackeraye, Vítězný oblouk od E. M. Remarqua, Quo Vadis od H. Sienkiewicze, Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda, Nana od Emila Zoly a spoustu dalších. Už teď se těším, až bude dostatek času se do nich začíst!

 


>>
01.09.2013
31.08.2013
30.08.2013
<<

kalendárium

Kniha ztracených pověstí

2 . září

2. září 1973 zemřel anglický spisovatel, filolog a univerzitní profesor John Ronald Reuel Tolkien, kterého proslavily knihy Hobit a Pán prstenů. Autor působil jako profesor staré angličtiny na Oxfordu, byl význačným jazykovědcem a přítelem C. S. Lewise. Kromě vědeckých publikací a dvou již zmiňovaných knih, jež není třeba představovat, zahrnuje jeho dílo množství textů o historii fiktivního světa Středozemě, v níž se Hobit i Pán prstenů odehrávají. Tolkien je rovněž autorem pohádek.

Výročí

*1840 Giovanni Verga

*1906 Alexandr Kazancev

*1944 Václav Dušek

 

†1902 Servác Heller

†1950 George Bernard Shaw

†1973 John Ronald Reuel Tolkien