173
Vzhůru do povětří!

Vyšlo: 22.06.2013
Autorka: Hosté
fotka knihy...

Dnešním hostem je David a s ním přicházejí příběhy tajného klubu Bum a Bác neboli kniha Vzhůru do povětří! od Hanse-Erica Hellberga: 

 

Kniha se ke mně dostala tak, jak správná kniha má – byla darována. Bylo mi devět let a hltal jsem stohy knih pro mládež. Zástupy „dětských detektivů“ prošly a zmizely beze stop; s touhle knihou jsem si ale prožil dvě velká čtenářská poprvé.

 

To první jsem tehdy pojmenovat nedokázal; šlo ale o to, že příběhy „o dětech pro děti“, které jsem do sebe v předhellbergovské době soukal, se vesměs tvářily tak nějak smrtelně vážně. Hellbergovi Mats a Päivi se musí vypořádat s podvodníky, kteří předělávají parkovací automaty na hrací automaty, s nezákonným rozšířením městského letiště, s robotem, který krade měď... o tom se snad ani smrtelně vážně psát nedá. Autor si vymýšlí neuvěřitelná přirovnání, prokládá vyprávění laskavě ironickými vysvětlivkami a odbočkami, odkazy na Knihu moudrosti (ať už je to cokoli), cituje autory, které si možná sám vymyslel, čas od času „rozmlouvá“ se čtenářem... dnes je doba seriózních dětských příběhů dávno pryč, ale tahle kniha pro mě je a navždy zůstane první.

 

A taky jsem díky ní zažil první spontánní výbuch smíchu při čtení. Pamatuji si na to přesně – jsem totiž příliš vážný na to, abych takové věci dělal přehnaně často, ale zároveň dost nevážný na to, aby se mi po tom občas zastesklo. (Pokud by někoho náhodou zajímalo, čemu že jsem se to tak smál, je to na straně 272. Že doma „Vzhůru do povětří! nemáte? Tak se někdy zastavte, rád předčítám.)

 

A proč mám na doprovodné fotce párek? Inu: „...skutečnost je taková, že párky vlastně obsahují víc, než se do nich vejde. Horký párek má totiž duši. Obsahuje teplo, které uprostřed chladného, nemilosrdného světa dává lidi dohromady, poskytuje chvíli rozptýlení v nedělní nudě a paprsek světla v noční tmě. Zkrátka párek je kamarád.“

 

Hellbergovi hrdinové se mnou přežili bezpočet zeštíhlování knihovny a troje velké životní stěhování. Celou tu dobu se mi – s přispěním pana autora – snažili vštípit základní pravidlo přežití: Neber se příliš vážně. Trvalo to spoustu let, ale jak je psáno v Knize moudrosti – pořád lepší, než kdyby mi to nedošlo vůbec, že.

 


>>
21.06.2013
20.06.2013
19.06.2013
<<

kalendárium

Šifra mistra Leonarda

22 . červen

22. června roku 1964 se narodil Dan Brown. Po studiích se pokoušel prorazit jako skladatel. Příliš neuspěl a tak začal vyučovat angličtinu. O něco později se rozhodl zkusit dráhu spisovatelskou. Ta mu vyšla mnohem lépe, než kdy doufal. Z knihy Šifra mistra Leonarda se stal světový bestseller. Ostatně i jeho další knihy měly značný úspěch. Knihy Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni byli také zfilmovány.

Výročí

*1898 Amálie Kutinová

*1898 Erich Maria Remarque

*1964 Dan Brown

 

†2003 Vasil Bykav