127
Harry Potter

Vyšlo: 07.05.2013
Autorka: Katka
fotka knihy...

Svět se zbláznil. Ocitám se uprostřed anglofonního světa. Já, chápete? Já, se svou bídnou angličtinou. V batohu ten největší sehnatelný příruční slovník, co se snad už ani příručním nazývat nedá. Vyplašená, nesvá. Nový a cizí svět. Hledám záchytné body ve věcech známých. Knížky! Knihovna – otevřená, přívětivá, oáza klidu. Vzpomínky na domov. Čtu. Jde to pomalu, ztuha. Louskám knihy mi známé v češtině a sbírám odvahu sáhnout po některé z těch „nových“. Ten „cizí“ jazyk se mi pomalu dostává pod kůži.


Stojím před policí s novinkami a do očí mi kouká obrýlený kluk s jizvou ve tvaru blesku na čele. Harry Potter and the Philosopher´s Stone – J. K. Rowling. Proč ne. Bestseller. Jedeme spolu domů.

 

Čtu, nespím, čtu. Ponořena do děje, nadšena. Čtu. Je to test. Ani nestihnu postřehnout, že slovník leží opodál zcela neupotřeben. První knížka neznámého obsahu, přečtená v cizím jazyce. Wow. „Just wow“ říkávala tenkrát s oblibou moje kamarádka Káťa. Byla jako aupair v Chicagu. Prý, aby to měla ke mně blíž. Dvanáct set kilometrů přeci není vůbec daleko, hlavně když nás nedělí celý široký oceán. Voláme si a mluvíme o životě tam a tady a tam... Mluvíme o knihách, které čteme. Jsem nadšená a vyprávím jí o téhle pohodové knižce. „Fakt easy,“ říkám. Káťa položí nevinný dotaz, jestli mi ji někdo poslal z domoviny v češtině. Zarážím se a na vteřinu nebo dvě přemýšlím. A najednou mi to dochází. Povedlo se! Najednou přestávám rozlišovat můj jazyk a „ten druhý“. Je jenom jeden, i když jsou dva. Krásný pocit. Být doma, i když doma nejsem. Knížky, knihovna, domov mimo domov.

 

Od té doby zase proplouvám světy knih podle nálady a chuti. Tak jako dřív. Tak jako doma. Už nikdy se asi nezbavím nešvaru „zpětných překladů“. To když náhodou v české verzi narazím na neohrabaný obrat, pokusím se ho přeložit slovo od slova do angličtiny a pak zase zpátky. Často si přitom vzpomenu na Saturnina a jejich „kancelář pro uvádění románů na pravou míru“.

 

A na začátku mé opravdové lásky ke knihám v angličtině stál Harry Potter. Otevřel mi dveře do ještě nekonečnějšího světa knižních příběhů a světů.


>>
06.05.2013
05.05.2013
04.05.2013
<<

kalendárium

Dobročinný večírek

7 . květen

7. května 1973 v  v USA zemřel český spisovatel Egon Hostovský. Do Spojených států amerických odešel dvakrát, poprvé za 2. světové války, podruhé v roce 1949. Napsal přes dvacet knih, např. Nezvěstný, Dobročinný večírek, Cizinec hledá byt, Všeobecné spiknutí, Půlnoční pacient. Rok po jeho smrti byla založena Cena Egona Hostovského pro autory, kteří nemohli publikovat v Československu. Po roce 1989 bylo určení ceny pozměněno, naposledy byla udělena v r. 1999.

 

 

Výročí

*1857 Jan Herben

*1861 Rabíndranáth Thákur

*1867 Władysław Reymont

*1940 Angela Carterová

 

†1973 Egon Hostovský

†1879 Charles de Coster